Наша гордість

Памво Беринда.

fc48d97ef76d

В містечку Єзупіль в 60- х роках XVI ст. народився Памво Беринда – основоположник української мови, друкар, лексикограф, поет, перекладач, гравер відомий український просвітитель. Під його керівництвом у 1623 р. надруковано розкішне видання “Іоанн златоустий”, “Бесіда на 14 послань  св. апостола Павла”, а потім таке ж – “Бесіди на Діяння”. Брав участь у виданні книг “Номоканон” (1620), “Тріодіон” (1627) та інших. У 1627 р. вийшов його словник, який охопив 6982 церковно-слов’янських та іноземних слова, вживані у церковно-слов’янських текстах. Він дає їхній переклад на тогочасну українську мову. Цій праці під назвою “Лексикон Славено-руський альбо імен толкованіє” Беринда присвятив 30 років своєї праці. 

Підтримання традицій української церкви – основна мета діяльності Беринди. Його діяльність носила національний характер. Крім української П. Беринда добре знав старослов’янську, грецьку, латинську та польську мови. Помер Памво Беринда 23 липня 1632 року.

29 червня 2008 року в Єзуполі було відкрито пам’ятник П. Беринді. Пам’ятник був споруджений за кошти мецината В. Войцюка.

Беринда

Володимир Войцюк.

Володимир_Войцюк

В селищі Єзупіль народився Володимир Войцюк – відомий на Івано-Франківщині мецинат, член спілки краєзнавців Прикарпаття. Викладав у місцевій школі. Після виходу на пенсію, п. Войцюк виїхав до хворої матері у США та серцем залишився на Прикарпатті. Працюючи двірником у Нью-Йорку, майже усі свої заощадження виділяв на матеріальну допомогу своїм землякам, рідному містечку. У 2001 році сесія Єзупільської селищної ради вирішила визнати пана Володимира Войцюка почесним жителем Єзуполя. Допомагав матеріально у створені патріотичних кінострічок “Голод-33” та “Нескорений”, будівництві пам’ятників Т. Шевченку, І. Франку, П. Беринді (Єзупіль), бронзового монумента з нагоди 85-річчя проголошення ЗУНР та погруддя ученого-пасічняка П. Прокоповича (м. Івано-Франківськ), подарував образ Матері Божої Покрови новозбудованій церкві у районі Пасічній, віддав двоповерховий особняк у Єзуполі під краєзнавчий музей, спонсорував видання книг про рідний край.

На знак поваги до щирого патріота біля школи в Єзуполі з ініціативи Івано-Франківської організації УНП земляки встановили бронзовий пам’ятник В. Войцюку.

За значний особистий внесок у розвиток національної культури В. Войцюк отримав високу державну нагороду – орден “За заслуги” ІІІ ступеня та був нагороджений Папою Римським Бенедиктом XVI орденом Святого Сильвестра.

Помер 2010 р. в селищі Єзупіль, та був похований на місцевому кладовищі.

JezupolVoytsyukMonument  

Advertisements